Miasto Myszy w Kołobrzegu jest miejscem, które z pewnością polubią dzieci. Najmłodsi mogą przenieść się do innego świata i poznać życie małych gryzoni. Mogą również zaobserwować w jakich warunkach żyją i jak sobie w nich radzą. Jest to niesamowita przygoda nie tylko dla dzieci ale także dla dorosłych.
Obiekt znajduje się w podziemiach dawnego Kapitanatu Portu Morskiego zlokalizowanego w Porcie Pasażerskim około 50 m od latarni morskiej na przeciwko statków wycieczkowych.
Miejsce jedyne w swoim rodzaju
Dzięki temu miejscu dzieci jak i dorośli mogą dowiedzieć się ciekawostek i faktów na temat życia gryzoni. Mogą poznać ich zachowania oraz dowiedzieć się co jedzą, piją, kiedy śpią. Każde zwierzątko oprócz wrodzonego sprytu posiada ukryty talent tak samo jak człowiek. To miejsce jest idealne do tego aby podpatrzeć ich osobowość.
Miasto Myszy – rodzaje gryzoni
Tylko w kołobrzeskim Mieście Myszy można spotkać 500 najróżniejszych, żywych mysz z całego świata. Oto niektóre z nich:
Mysz pigmejska – jest to rodzaj najmniejszej myszy na świecie. Długość ciała wynosi 2,5-3,5 cm, a ogon ma 4-6 cm. Ich namaszczenie ma kolor orzechowy z brązowymi i szarymi przebarwieniami od spodu białe. Żyją na suchych i półsuchych terenach sawannowych głównie w południowo-wschodniej Afryce.
Mysz domowa – żyje w piwnicach, strychach, podłogach a nawet w ścianach. Jest wszystkożerna. Można ją spotkać w krajach na całym świecie. U myszy domowej można wyróżnić 5 odmian:- myszy o jednolitym kolorze sierści na całym ciele;- myszy podpalane o jednolitym kolorze na grzbiecie i głębokim podpalanym na brzuchu;
– myszy łaciate posiadające łatki na całym ciele;
– myszy satynowe mający metaliczny połysk sierści;
– myszy białe
Mysz berberyjska – gatunek wyjątkowo płochliwy, występuje na półpustyniach, polach uprawnych oraz na terenach porośniętych krzewami w Afryce na północ od Sahary. Jej sierść na ciele ma paski, a długość wynosi 80-120 mm. Długość ogona jest dłuższa niż ciała o 20 mm.
Mysz kolczasta – występuje głównie na terenach skalistych, rzadko spotykana na piaszczystych terenach pustynnych. Żyje na wschodnim obszarze Sahary, w Mauretanii, Maroko, Algerii, Libii, Egipcie, Sudanie i Etiopii. Jej rozmiar ciała i ogona wynosi około 9,5-12,5 cm długości. Barwa jej sierści jest melanistyczna o ciemnym kolorze.
Myszorówka natalska – jest nieco większa od zwykłej myszy. Charakteryzują ją wyłupiaste oczy, które znajdują się obok siebie. Jej pyszczek jest wąski, ogon krótki, a sierść stercząca o średniej długości. Występuje na sawannach, terenach półpustynnych i rzadko na bagnach. Można ją spotkać zwłaszcza na wsi (na polach uprawnych czy nawet w budynkach). Gatunek rozpowszechniony jest w Afryce Subsaharyjskiej.
Szczotkogon skalny – jest średniej wielkości o ciemnym umaszczeniu. Jego sierść ma czarne końcówki. Ogon jest pokryty gęstymi włosami. Jego nogi są specyficznej budowy i umożliwiają mu wykonywanie dalekich skoków. Ten gatunek posiada duże uszy i długie wąsy. W nocy polują na owady oraz zjadają rośliny. Najczęściej występują w suchych skalistych regionach górskich w regionie Egiptu oraz południowe obszary Izraela i Jordanu.
Myszoskoczek mongolski – należą do małych gryzoni. Charakteryzują się specyficznym kolorem sierści: mieszany, brązowy lub szary, srokaty. Występują na gorących pustyniach w Mongolii, północno-wschodnich Chin oraz południowo-wschodniej Rosji.
Trawomyszka zuluska – można ją spotkać na półpustyniach, sawannach czy terenach uprawnych południowej i południowo-zachodniej Afryce. Długość jej ciała wynosi 100-140 mm, natomiast ogon ma 90-120 mm.
Jak wygląda Miasto Myszy?
Wnętrze przypomina nam mysią norę obrośniętą trawą. Korytarze łączą się z rurami, które przypominają sieć kanalizacyjną ciągnącą się pod każdym miastem. Jest to niesamowite miejsce pełne czaru, możemy poczuć się jak w jakiejś bajce i być przez chwilę jej częścią. Ten kolorowy, pełny kreatywności świat stworzony jest właśnie dla tych małych stworzonek. Domki, wszelkie rekwizyty i cała architektura należy tylko do nich. Miasto Myszy podzielone jest na sale. Każda z nich nosi inną nazwę i posiada odpowiedni sprzęt, są to:
- Zima
- Wakacje
- Tropiki
- Miasteczko
- Kosmos (z oświetleniem ultrafioletowym)
W tych pomieszczeniach możemy obserwować gryzonie jak radzą sobie w takich warunkach. Przedstawiony świat mysz zupełnie odwróci nam myślenie o nich, nie będziemy się już ich bać. Nasz strach przerodzi się w zauroczenie do tych zwierzątek.
Ten zaczarowany świat jak w baśni na pewno przypadnie do gustu małym i dużym. Jeśli nie macie pojęcia, co warto zwiedzić w Kołobrzegu, to odwiedźcie miasteczko pełne magii, które rozpiera swoją energią. Zamiast nudzenia się na plaży, dajcie się wciągnąć w niezapomnianą przygodę.