Miejsca i atrakcje ciekawe dla dzieci w Kołobrzegu

Home > Aktualności > Bez kategorii > Miejsca i atrakcje ciekawe dla dzieci w Kołobrzegu
Dodane 20 lipca 2021

Kołobrzeg jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast na polskim Wybrzeżu, nie tylko latem, ale również zimą. Doskonale przygotowana i zróżnicowana baza noclegowa, mnóstwo atrakcji w mieście i jego okolicach, a także wyjątkowo przyjazne podejście do dzieci powodują, że jest to miejsce wręcz wymarzone dla rodzin z dziećmi, ale także wszystkich tych, którzy chcieliby skorzystać z dobrodziejstw zdrowotnych oferowanych przez Kołobrzeg. Jakie ciekawostki na temat Kołobrzegu warto znać, wybierając się tutaj na urlop nad morze, aby nie przegapić żadnej atrakcji?

Kołobrzeg – miasto uzdrowiskowe

Już w XIX wieku Kołobrzeg został uznany za miasto uzdrowiskowe ze względu na swoje czyste powietrze, wysoką zawartość jodu, a także znajdujące się tutaj źródła solankowe i mineralne oraz pokłady borowiny. Ogólnodostępne źródło solankowe o 6-procentowym stężeniu chlorku soli znajduje się w Kołobrzegu przy moście na Parsęce, a mieszkańcy miasta do dziś czerpią z niego solankę, podobno znakomitą do kiszenia w niej warzyw. Dziś liczba ośrodków uzdrowiskowych w Kołobrzegu przekracza liczbę 20 i można w nich poddawać się zabiegom przy takich problemach, jak choroby reumatyczne, skóry czy górnych dróg oddechowych. Szczególne znaczenie ma w nich torf borowinowy, wydobywany w kołobrzeskiej kopalni. Kąpiele borowinowe oraz okłady mają zbawienne działania dla naszego organizmu.

Ciekawostki przyrodnicze Kołobrzegu

Kołobrzeg to niezwykle zielone miasto. Znajdują się tu tak atrakcyjne miejsca dla wielbicieli spacerów na łonie natury, jak Ekopark Wschodni, przez który prowadzą malownicze ścieżki biegnące brzegiem morza, przez lasy, torfowiska oraz bagna. Żyje tu wiele gatunków ptaków, a szczególną ciekawostką przyrodniczą w Ekoparku jest roślinność słonych mokradeł nazywanych Smolnymi Bagnami. W jednym z lasów nieopodal Kołobrzegu rośnie natomiast wiekowy dąb, starszy od słynnego Bartka, który liczy sobie osiemset lat. W mieście znaleźć można także niezwykle romantyczny pomnik przyrody, jakim jest aleja platanów klonolistnych, rosnących wzdłuż ulicy Łopuskiego. Tworzą ją 74 drzewa rosnące w dwóch, a miejscami nawet w trzech rzędach. Mają one ok. 100 lat, a cała aleja stanowi drugie największe, po Szczecinie, skupisko drzew tego gatunku.

Ciekawe zbiory i zabytki w Kołobrzegu

W latarni morskiej w Kołobrzegu, gdzie mieści się także Muzeum Minerałów przechowywany jest największy znaleziony w całej Europie, liczący metr i dwadzieścia cm, miecz ryby piły. Wśród szczególnych ciekawostek w Muzeum Minerałów możemy również oglądać największą muszlę w polskich zbiorach – należącą do małża przydaczni olbrzymiej, która żyje w Pacyfiku i Oceanie Indyjskim.

Kołobrzeg to miasto, które znacznie ucierpiało w czasie II wojny światowej. Skwer miejski powstał na przykład na gruzach dawnych budynków zniszczonych w czasie działań wojennych. Miasto jednak znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Najwspanialszym przykładem architektury gotyckiej jest bazylika mariacka, w której znajduje się ogromny, siedmioramienny gotycki świecznik, którego rozpiętość ramion wynosi prawie 4 metry. W bazylice znajdują się także średniowieczne malowidła ścienne oraz gotyckie stalle, najstarsze w Polsce. Inną zachwycającą do dziś w Kołobrzegu gotycką budowlą jest Baszta Lontowa, będąca jedynym zachowanym do czasów współczesnych obiektem średniowiecznego systemu obronnego miasta.

Ciekawym pomnikiem w Kołobrzegu jest kula ziemska, zlokalizowana przez Ratuszem. Choć jest ona wykonana z granitu i ma ogromną masę, to może nią poruszyć nawet małe dziecko. Pomnik umieszczono bowiem na specjalnych łożyskach wodnych.

Ciekawe wystawy i muzea w Kołobrzegu dla dzieci i rodzin

Kołobrzeg przyciąga gości latem i zimą szeregiem nietypowych wystaw i muzeów atrakcyjnych dla dorosłych i dzieci. Znajduje się tu na przykład jedyna w Polsce tak duża wystawa żywych myszek – Miasto Myszy. Zamieszkują one niezwykle fantazyjnie urządzone scenerie z tematami przewodnimi, jak kosmos, zima czy tropiki, biegając swobodnie między mostkami, korytarzami czy norkami. Całe godziny można spędzić tutaj podglądając ich życie i zwyczaje.

Ciekawostką jest również Muzeum 6D – Maszoperia – będące nowoczesną instytucją prezentującą w interaktywny sposób wiedzę o życiu dawnych mieszkańców tych terenów – kaszubskich rybaków – Maszopów. Zgodnie z nazwą Muzeum 6D działa na wszystkie zmysły zwiedzających. Unoszą się tu bańki mydlane, porusza podłoga, rozbrzmiewają szum morza i wiatru oraz krzyki mew, a także legendy i podania Kaszubów.

Miejscem niezwykle atrakcyjnym dla dzieci w Kołobrzegu jest także Ukryta Kraina – kolejna interaktywna wystawa, która ożywa dzięki dotknięciu czarodziejskiej różdżki wręczanej maluchom. To prawdziwa podróż w krainę baśni zamieszkiwaną przez niesamowite, pełne uroku i humoru postacie, jak Pani Mysz, Pan Wiewiór, krasnale, wróżki, ślimaki olbrzymy czy białe, niezwykle przyjazne króliki.

Zobacz najlepsze atrakcje w Kołobrzegu z całą rodziną.