Historia miasta Kołobrzeg

Home > Aktualności > Newsy > Historia miasta Kołobrzeg
Dodane 19 sierpnia 2019

Miasto Kołobrzeg to jedna z najstarszych miejscowości leżąca na Pomorzu. Historia miasta sięga VIII/IX wieku, wtedy kiedy istniała pierwsza osada znana z eksploatacji soli z solanek. Trzeba pamiętać, że położenie miasta Kołobrzeg ulegało zmianie. Jej lokalizacja znajdywała się kiedyś w dzisiejszej wsi Budzistowo, 4 km od ujścia do Morza Bałtyckiego. W 1000 roku Bolesław Chrobry założył biskupstwo, które podlegało arcybiskupowi gnieźnieńskiemu.

Najważniejsze wydarzenia historyczne – kalendarium

• VIII/IX wiek – pierwsza osada miasta Kołobrzeg znajdująca się około 4 kilometrów w głąb lądu w pobliżu miejscowości Budzistowa.
  • X wiek – powstanie miasta słynącego z solanki oraz kupiectwa.
  • 1000 r. – założenie biskupstwa przez Bolesława Chrobrego, które podlegało arcybiskupowi gnieźnieńskiemu.
  • 1007-1013 r. – upadek biskupstwa.
  • XIV wiek – powiększenie obszaru miasta Kołobrzeg do około 18 hektarów oraz otoczenie go murowaną konstrukcją.
  • 1531 r. – reformacja dociera do Kołobrzegu. W tym okresie naukę luterańską wygłasza Mikołaj z Lubeki.
  • XVII wiek – jest to okres wojny trzydziestoletniej. W tym czasie miasto staje się ruiną. Liczne pożary, dewastacje czy nawet epidemia, w której zginęło 3500 ofiar są skutkiem upadku cywilizacji. Niestety miasto trafia w niepowołane ręce, najpierw do żołnierzy cesarskich, później szwedzkich.
  • 1653 r. – Miasto odzyskało siły. Zbudowano nowe fortyfikacje i odrestaurowano stare, zniszczone. W ten sposób Kołobrzeg stał się twierdzą.
  • XVIII wiek – przez wprowadzenie przez państwo nowej opłaty na towary w związku z ich transportem za granice kraju, słabnie handel morski oraz warzenie soli.
  • Druga połowa XVIII wieku – Miasto Kołobrzeg staje się jednym z największych ośrodków włókienniczych na Pomorzu.
  • 1758, 1760, 1761 r. – miasto jest oblegane przez Rosjan w czasie wojny siedmioletniej. Trzeci atak kończy się zwycięstwem i okupacją miasta.
  • 1807 r. – otoczenie miasta przez wojska napoleońskie z udziałem Polaków.
  • 1832 r. – powstaje organizacja pod nazwą Towarzystwo Upiększania. Zaczęła ona budowę drogi, która prowadziła do wody. Rozpoczęto wtedy myślenie o kąpielisku i organizacja zmieniła nazwę na Towarzystwo Kąpielowe w Kołobrzegu.
  • 1836 r. – brak środków na modernizację spowodowało, że miasto przekazało port władzom pruskim.
  • Maj 1858 r. – zlikwidowanie warzelni soli. Od tej pory pierwsze zajęcie mieszkańców miasta Kołobrzeg stało się historią.
  • 1859 r. – zbudowano budynek Urzędu Miejskiego
  • 1872 r. – likwidacja twierdzy kołobrzeskiej. Od tej pory miasto staje się kąpieliskiem nadmorskim.
  • 1911 r. – Kołobrzeg kwalifikuje się do uzdrowisk pierwszej kategorii, po przeprowadzonym konkursie przeznaczonym lecznictwu morskiemu.
  • 1925 r. – powstaje muzeum miejskie.
  • Od 1939 r. – wszystkie przedsiębiorstwa zostały zlikwidowane. Wojsko przejęło te miejsca na własne potrzeby m.in. na produkcję pocisków artyleryjskich.
  • Marzec 1945 r. – miasto zostało wyzwolone przez oddziały Wojska Polskiego i Armii Czerwonej.
  • Maj 1945 r. – zwołano pierwszy Zarząd Miasta, na czele stanął inż. Stefan Lipicki.

Po trudnym okresie miasto Kołobrzeg zaczęło się rozwijać w kierunku turystyki. Odbudowano wszystkie zniszczone budowle oraz powstało wiele nowych uzdrowisk. Obecny Kołobrzeg posiada nie tylko plażę, gdzie znajduje się mnóstwo turystów. Kryje w sobie tajemnice, które warto odkryć.