Jakie atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu? Co zobaczyć z rodziną.

Home > Aktualności > Newsy > Jakie atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu? Co zobaczyć z rodziną.
Dodane 22 czerwca 2020

Kołobrzeg położony nad Morzem Bałtyckim, to jedno z chętniej odwiedzanych miast na Pomorzu. Można w nim znaleźć atrakcje i dla dzieci, i dla dorosłych, właściwie przez cały rok. Nawet jeśli pogoda nie będzie sprzyjać plażowaniu, kołobrzeskie atrakcje zapewnią dzieciom rozrywki, a jednocześnie sporą dawkę przystępnie podanej wiedzy. Wśród najczęściej odwiedzanych miejsc w Kołobrzegu znajdują się tak oryginalne placówki, jak Muzeum 6D – Maszoperia – przybliżające historię i kulturę Kaszubów, Miasto Myszy – pozwalające poznać bliżej te urocze gryzonie biegające swobodnie po bajecznie urządzonych dla nich salach oraz Ukryta Kraina – interaktywna wystawa, którą dzieci uruchamiają samodzielnie, używając wręczanej im tuż przy wejściu magicznej różdżki. Co warto zobaczyć, spędzając urlop z dziećmi w Kołobrzegu – poznajcie szczegóły dotyczące wspomnianych atrakcji i wybierzcie się na ich zwiedzanie wspólnie z dziećmi. Udana rozrywka dla całej rodziny w Kołobrzegu – gwarantowana!

Muzeum 6D – Maszoperia – świat dawnych rybaków w Kołobrzegu

Wkraczając do nowoczesnego muzeum Maszoperia, możemy przeżyć spore zaskoczenie. W niczym nie przypomina ono znanych z dawnych lat placówek, z zakurzoną ekspozycją, ślizgającymi się po podłogach kapciami i mało przyjaznym personelem pilnującym wystawy. Muzeum 6D – Maszoperia to jedyna tego typu instytucja w Europie, która prezentuje historię i tradycje zamieszkujących na Pomorzu Kaszubów w wyjątkowo atrakcyjny dla dzieci sposób. Przy samym wejściu otrzymują one okulary pozwalające oglądać trójwymiarowe obrazy namalowane na ścianach w liczącej ponad 500 m2 przestrzeni, będące tłem dla zebranych tu eksponatów. W trakcie zwiedzania dzieci poznają legendy i baśnie z dawnych lat o złych wiedźmach, dobrych czarownicach i zaczarowanych sieciach, podziwiają fruwające wokół bańki mydlane lub usiłują utrzymać równowagę na ruchomej podłodze. Maszoperia, zgodnie z nazwą 6D, oddziałuje na wszystkie zmysły osób odwiedzających to muzeum. Wokół unosi się zapach jabłek z rybackiej chaty, szum wiatru i morza oraz odgłosy ptaków zamieszkujących wybrzeże. A co oznacza sama nazwa Maszoperia? To zakładane od czasów średniowiecznych przez rybaków swoiste spółki pozwalające im sprawniej zorganizować trudne życie związane z rybołówstwem i walką z naturalnymi żywiołami. Maszoperie działały na terenach zamieszkiwanych przez Kaszubów, dbając o dobrobyt wszystkich członków społeczności, którzy dzielili się zyskami z połowów również z osobami najuboższymi i niezdolnymi do fizycznej pracy czy kobietami i dziećmi zajmującymi się czyszczeniem i rozplątywaniem sieci. Muzeum 6D przybliża ich codzienność w atrakcyjny sposób zachęcając do szczegółowego poznawania historii na własną rękę.

Bajeczne Miasto Myszy w Kołobrzegu

Niedaleko kołobrzeskiej latarni, która dla wielu rodzin z dziećmi jest również obowiązkowym punktem zwiedzania tego miasta, znajduje się niezwykłe miejsce, jakim jest Miasto Myszy. Przybliża ono w atrakcyjny sposób specyfikę życia tych uroczych gryzoni, które zamieszkują urządzone tutaj bajkowe pomieszczenia. Odwzorowują one mysie norki porośnięte zieloną trawą z korytarzami z oryginalnych rur utrzymanych we fluorescencyjnych kolorach, po których zwierzątka uwielbiają biegać. Urządzenie każdej sali jest natomiast tematycznie zróżnicowane. Dzieci trafiają do sali kosmicznej oświetlonej lampami UV, zimowej, wakacyjnej, tropikalnej oraz Miasta Myszy. W każdej z nich znajduje się pomysłowa mała architektura zapewniająca zwierzątkom rozrywkę, a przy okazji ich zwiedzania, dzieci poznają dokładnie zwyczaje różnych ras myszek. Miasto Myszy zamieszkuje bowiem aż 500 gryzoni pochodzących z różnych stron świata: od myszy bezwłosych, pokrytych kręconym futerkiem, w związku z czym nazywane są mysimi owieczkami, przez myszy berberyjskie, aż do najmniejszych na świecie myszek pigmejskich. Wizyta w Mieście Myszy to doskonała okazja dla dzieci zaciekawionych światem przyrody, które dzięki temu dowiedzą się, jak gryzonie radzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych czy jak wygląda ich życie w różnych miejscach: w miastach i na wsi.

Czarodziejski świat Ukrytej Krainy w Kołobrzegu

Popularność cyklu o Harry’m Potterze spowodowała, że dzieci coraz częściej marzą o uczęszczaniu do szkoły magii w Hogwarcie i czarowaniu. Taką możliwość mają w kolejnym miejscu w Kołobrzegu zapewniającym im sporo rozrywki przez cały rok. Ukryta Kraina to niezwykłe miejsce, zlokalizowane nieopodal Portu Pasażerskiego, gdzie ponad 400 m2 zamieszkują baśniowe postacie i zwierzęta, które ożywają dzięki dotknięciu ich magiczną różdżką. Każde dziecko otrzymuje różdżkę przy wejściu do Ukrytej Krainy, gdzie może spotkać m.in. zabawnego Pana Wiewióra, olbrzymiego 5-metrowego krokodyla Zębusia, wróżki, skrzaty oraz krasnale. Interaktywna wystawa w Ukrytej Krainie stanowi doskonałą zabawę dla dzieci, a przy tym jest cenną lekcją biologii oraz eksploracji świata. Pozwala przezwyciężyć dziecięce obawy czy negatywne emocje w zetknięciu ze zwierzętami i stanowi znakomitą inspirację do samodzielnego snucia baśniowych historii.