Kołobrzeg – zwiedzanie, atrakcje i czas wolny

Home > Aktualności > Newsy > Kołobrzeg – zwiedzanie, atrakcje i czas wolny
miasto Myszy Kołobrzeg logo Miasto myszy Kołobrzeg Miasto myszy Kołobrzeg
Dodane 29 września 2020

Kołobrzeg to dla wielu turystów niezwykle atrakcyjne miasto nad polskim morzem, słynące nie tylko ze swojego zdrowego mikroklimatu, ale również zróżnicowanej bazy noclegowej stworzonej z myślą o przyjeżdżających gościach i kuracjuszach. Istniejące od ponad tysiąca lat, a choć w czasie działań wojennych w trakcie II wojny światowej został niemal w 90% zniszczony, to jednak jego odbudowa z myślą przede wszystkim o pełnieniu funkcji turystycznych, może budzić podziw. Jak wygląda Kołobrzeg okiem turysty i dlaczego warto wybrać akurat to miejsce na wyjazd nad morze, nie tylko z dziećmi, ale też samemu? Jakie atrakcje w Kołobrzegu czekają na turystów?

Historyczne znaczenie Kołobrzegu

Kołobrzeg był jedną z pierwszych i najstarszych polskich warowni położonych na Pomorzu już w IX w., co potwierdzają zapisy kronikarskie oraz prowadzone tu wykopaliska archeologiczne. Miejscowa ludność zajmowała się handlem, rolnictwem, połowami ryb oraz rzemiosłem, zwłaszcza obróbką bursztynu, już wtedy cenionego jako ozdoby. Znajdowała się tutaj siedziba księcia urzędującego i jego świty. Na zjeździe gnieźnieńskim cesarz niemiecki Otton III i pierwszy król Polski – Bolesław Chrobry – ustanowili w Kołobrzegu biskupstwo, co stało się przyczyną szybkiego rozwoju tego miasta.

W latach 30. XIX w. miasto już zyskało status uzdrowiska, goszczącego nie tylko Polaków, ale też Szwedów czy Rosjan. Istotną decyzją dla rozwoju Kołobrzegu była także likwidacja wojskowej twierdzy w 1872 r., co znacząco wpłynęło na zmianę charakteru miasta – z wojskowego na uzdrowiskowy. Dzielnica, w której mieściły się pierwsze sanatoria, została rozbudowana. Posadzono także mnóstwo zieleni, aby jeszcze poprawić jakość i tak czystego powietrza, wypełnionego jodem. Wprawdzie w czasie II wojny światowej miasto zostało niemal zrównane z ziemią, na skutek przekształcenia go przez wojska niemieckie w twierdzę, z której wycofywali się z Pomorza. Jednak po wojnie świetność Kołobrzegu została przywrócona, a współcześnie miasto chętnie inwestuje w nowe przedsięwzięcia, które mają być kolejnymi atrakcjami dla turystów.

Co warto zobaczyć w Kołobrzegu? Jakie atrakcje w Kołobrzegu czekają?

Dużo osób przyjeżdża tutaj, aby podreperować swoje zdrowie. W ponad 20 ośrodkach sanatoryjnych w Kołobrzegu stosowane są zabiegi z wykorzystaniem solanki oraz torfu borowinowego, a same spacery nad morzem pozwalające na wdychanie uzdrawiającego jodu, który ma zbawienny wpływ na układ oddechowy w znaczący sposób poprawiają samopoczucie.

Jednak Kołobrzeg to także miejsce wręcz stworzone do wypoczynku z dziećmi czy na romantyczny wyjazd we dwoje. Szeroka, piaszczysta plaża miejska ciągnąca się przez sześć km została w 2014 r. zrewitalizowana i jest doskonałym miejscem na nastrojowe spacery o zachodzie słońca, treningi o poranku czy po prostu leniwy wypoczynek w gorące dni. Klimatycznego charakteru nabrało także po remoncie z 2014 r. kołobrzeskie molo. Żelbetonowa konstrukcja ciągnąca się na 220 m w głąb morza zyskała bowiem oświetlenie, które wieczorem dodaje jej szczególnego uroku. Na końcu molo w Kołobrzegu otwarto natomiast kawiarnię, której goście mogą siedzieć na tarasie z widokiem na morze przy ładnej pogodzie lub obserwować je zza szyby sali.

Zabytki kołobrzeskie. Co warto zobaczyć?

Do miejsc, które obowiązkowo należy odwiedzić będąc w Kołobrzegu, należy z pewnością wyjątkowo piękna latarnia morska, odbudowanej po zniszczeniach wojennych w 1947 r. Z budynku z czerwonej cegły rozciąga się piękny widok na port kołobrzeski i całe miasto, a w jego podziemiach mieści się Muzeum Minerałów, gdzie można m.in. podziwiać najdłuższy w całej Europie miecz ryby piły, mierzący aż metr i 20 cm czy największą muszlę małża przydaczni olbrzymiej znajdującą się w polskich zbiorach.

Pięknym zabytkiem gotyckim Kołobrzegu jest także bazylika mariacka, w której można podziwiać średniowieczne malowidła ścienne, najstarsze gotyckie stalle w Polsce oraz ogromny, siedmioramienny świecznik, którego rozpiętość ramion sięga 4 m.

Inne warte uwagi turystów zabytki Kołobrzegu to Baszta Lontowa będąca jedynym zachowanym elementem średniowiecznych murów miejskich, neogotycki ratusz miejski, przed którym znajduje się oryginalny pomnik kuli ziemskiej, gmach kołobrzeskiej poczty i kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia NMP.

Kołobrzeg – miasto dla aktywnych turystów

Kołobrzeg to wreszcie miejsce idealne dla osób, które lubią i chcą w aktywny sposób spędzić swój urlop. Znajdą tu świetnie oznakowane i długie ścieżki oraz trasy rowerowe pozwalające cieszyć się świeżym powietrzem i nadmorskimi widokami. Dobrze też trenuje się tu bieganie po plaży czy innych trasach w licznych zieleńcach miejskich. Wiele hoteli proponuje natomiast swoim gościom wstęp na basen, gdzie można trenować samodzielnie lub skorzystać z pomocy wykwalifikowanych instruktorów uczących pływania. Wszystko to sprawia, że z roku na rok miasto notuje rosnącą liczbę turystów, korzystających z jego uroków nie tylko w sezonie letnim.

Sprawdź

Inne atrakcje