Latarnia morska w Kołobrzegu – informacje i atrakcje wokół

Home > Aktualności > Newsy > Latarnia morska w Kołobrzegu – informacje i atrakcje wokół
miasto Myszy Kołobrzeg logo Miasto myszy Kołobrzeg Miasto myszy Kołobrzeg
Dodane 8 czerwca 2020

Latarnie oraz wieże widokowe to miejsca uwielbiane przez wszystkie dzieci. Widok z góry wynagradza każdemu długie wspinanie się po schodach. Latarnię morską znajdziemy również w Kołobrzegu. Jest ona udostępniona do zwiedzania dla wszystkich chętnych. Jeśli więc wybieramy się na wakacje nad morze z dziećmi do tego miasta, latarnia morska w Kołobrzegu z pewnością stanie się punktem obowiązkowym programu naszego zwiedzania.

Latarnia morska w Kołobrzegu – Historia

Historia światła zapalanego w Kołobrzegu dla morskiej nawigacji sięga roku 1666. Zapalano je jednak tylko okazyjnie, w czasie zawijania statków do portu, na wieżyczce budynku zarządu portu. Później światło zapalane było w Kołobrzegu na falochronie. Nie miało ono jednak zbyt dużego zasięgu. Dopiero w II połowie XIX wieku zaczęto nieco zwiększać zasięg widoczności światła, dzięki użyciu lampy z soczewką Fresneia, zasilanej olejem rzepakowym. Rocznie zużywano go aż 77 kg. Umieszczona na wysokości ok. 8 m n.p.m. lampa miała zasięg ok. 6 mil morskich.

Pod koniec XIX wieku w Kołobrzegu wybudowano nowy budynek, pełniący funkcję stacji pilotów. Wykonano go techniką ryglową, z charakterystycznym dla terenów Pomorza murem pruskim, wraz z wieżą liczącą sobie 25 m, która była używana jako latarnia morska. Źródło światła było na niej umieszczone na wysokości 14 m n.p.m., a jego zasięg wynosił 8 mil morskich.

Nieco solidniejsza wieża z cegły służąca jako latarnia morska została wybudowana w 1909 roku. Tym razem światło żarowe wskazujące drogę statkom zostało w niech umieszczone na wysokości 25 m n.p.m., a jego zasięg wynosił już aż 12 mil morskich. Latarnia ta jednak została wysadzona przez wojska niemieckie w 1945 roku, w czasie walk o Kołobrzeg. Nowy obiekt tego typu został wybudowany w 1947 roku, stając się jednocześnie pomnikiem zwycięstwa polskich artylerzystów nad niemieckimi wojskami. Do budowy latarni zostały wykorzystane fundamenty zabudowań fortecznych, a na niej umieszczono tablicę upamiętniającą „bohaterów poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą o wolność i niepodległość”. Liczy sobie ona 26 m, światło umieszczone zostało w niej na wysokości 36 m n.p.m., a jego zasięg nominalny wynosi 16 mil morskich.

Między rokiem 1979 a 1981 latarnia morska w Kołobrzegu przeszła remont, w trakcie którego wymieniono laternę i schody. Ponowne prace remontowe zostały przeprowadzone w 2001 roku i objęły wymianę posadzki fortu, wykopanie oraz odtworzenie suchej fosy wokół zabudowań fortecznych, adaptację jednej z sal w latarni na tawernę, a także zbicie tynków i odtworzenie dwóch pozostałych sal w ich pierwotnym wyglądzie. Utworzone w nich zostały sale wystawiennicze, w których prezentowane jest malarstwo, rzeźba, fotografia, minerały, kamienie półszlachetne, skamieliny oraz latarnie morskie basenu Morza Bałtyckiego. Organizuje się w nich również wystawy czasowe, związane z historią i specyfiką tego regionu. Największą atrakcję stanowi jednak oczywiście panorama Kołobrzegu i jego okolic, którą można podziwiać z tarasu widokowego latarni morskiej.

Latarnia w Kołobrzegu jest jednym z najważniejszych symboli tego miasta. Jej stylizowany wizerunek pojawił się na rewersie wydanej w 2001 roku monety okolicznościowej NBP o nominale 2 zł. Pamiątką z Kołobrzegu może być również wydana przez Urząd Miasta moneta 7 Kołobrzeżanek, na której umieszczono wizerunek latarni, z dwoma konikami morskimi.

Inne atrakcje dla dzieci znajdujące się w pobliżu latarni morskiej w Kołobrzegu

Jeżeli dzieci po zwiedzaniu latarni morskiej w Kołobrzegu nadal rozpiera energia, można wybrać się z nimi do zlokalizowanego nieopodal Miasta Myszy – niezwykle atrakcyjnej ekspozycji prezentującej życie i zwyczaje tych ciekawskich i inteligentnych gryzoni, zamieszkującej bajkowo urządzone pomieszczenia. Każda sala została tutaj urządzona według jednego tematu przewodniego. Zwiedzając je wybieramy się więc w kosmiczną podróż, możemy trafić do tropikalnych rajów lub zimowego, surowego krajobrazu. W każdej z sal urządzono specjalną architekturę dla myszek: mostki, korytarze i domki, pomiędzy którymi mogą się one swobodnie przemieszczać. Zwiedzanie Miasta Myszy wiąże się również z całkiem pokaźną pigułką wiedzy na temat życia tych zwierzątek, co pozwoli dzieciom zabłysnąć informacjami w szkole lub na własną rękę rozpocząć dalsze badania biologiczne. W Mieście Myszy w Kołobrzegu dzieci mogą obserwować ok. 500 sztuk tych gryzoni różnych ras. Wśród nich znalazły się m.in. najmniejsze na świecie myszki pigmejskie, myszy berberyjskie oraz myszki rasy Astrex posiadające oryginalne, kręcone futerka, dzięki czemu potocznie nazywane są „mysimi owieczkami”. Fantazyjne scenerie, w których mieszkają myszki oraz możliwość obserwowania ich z bliska, to doskonała rozrywka dla dzieci, które lubią te gryzonie, ale też impuls do przełamania lęków i uprzedzeń wobec nich. Miasto Myszy znajduje się przy ul. Morskiej 2.

Sprawdź

Inne atrakcje