Polskie Wybrzeże od lat cieszy się niezmienną popularnością wśród turystów, zarówno z Polski, jak i krajów sąsiadujących. Jednym z miast położonych nad Morzem Bałtyckim jest Kołobrzeg, który chętnie wybierają na miejsce pobytu rodziny z małymi dziećmi oraz osoby pragnące podratować swoje zdrowie. Kołobrzeg słynie bowiem ze swojego czystego powietrza, z niezwykle wysoką zawartością jodu, który wspiera leczenie chorób reumatycznych, skórnych oraz problemów z górnymi drogami oddechowymi. Przez cały rok można znaleźć tutaj dla siebie wiele dodatkowych rozrywek. Jedną z atrakcji, jakie zachwycają dzieci odwiedzające Kołobrzeg jest Miasto Myszy, gdzie można oglądać ok. 500 tych ciekawskich zwierzątek.
Mysia inteligencja
Myszy od lat znane są ze swojego sprytu i zręczności, które pozwalają jej przetrwać w bardzo różnych środowiskach. Mają zdolności adaptacyjne, które pozwalają im występować na przykład w głębokich kopalniach czy wielkich chłodniach, w wyjątkowo niskich temperaturach.
Myszy są również niezwykle zwinne i szybkie, świetnie skaczą i szybko biegają, a także potrafią wspinać się po drzewach i ścianach używając ogona jako podpórki. Myszy co prawda unikają zazwyczaj wody, ale w razie potrzeby potrafią doskonale pływać. Mają dobry słuch, który jest jednym z głównych zmysłów chroniącym je przed wrogami. Są również wszystkożerne. W pobliżu domów żywią się zazwyczaj zapasami zgromadzonymi przez ludzi, a na polach zjadają owady lub nasiona. Myszy żyją w grupach rodzinnych, wspólnie broniąc swojego terytorium, a ich inteligencja i szybkość uczenia się powodują, że od lat wykorzystywane są w badaniach laboratoryjnych.
Mysie Miasto – raj dla gryzoni. Atrakcje Kołobrzeg.
Myszki uratowane z jednego z laboratoriów doświadczalnych zamieszkały w Kołobrzegu, w specjalnie stworzonym dla nich Mieście Myszy, które od lat stanowi jedną z głównych atrakcji znajdujących się w pobliżu Portu Pasażerskiego. Cała ekspozycja mieści się w podziemiach budynku będącego dawniej siedzibą Kapitanatu Morskiego. Łatwo tu trafić, wybierając się na spacer po nabrzeżu w Kołobrzegu. Wejście znajduje się naprzeciwko przystani, gdzie cumują statki wycieczkowe zabierające pasażerów w rejsy po kołobrzeskiej redzie portowej lub na wyprawę na duńską wyspę Bornholm.
Co można zobaczyć w Mieście Myszy? Co oferuje atrakcja dla dzieci?
Miasto Myszy zostało stworzone nie tylko jako raj dla tych zwierzątek, które mają tu do swojej dyspozycji mnóstwo korytarzy, tuneli, norek, domków, mostków i huśtawek, ale przede wszystkim zaciekawia scenerią, w której przebywają gryzonie. Poszczególne sale zostały urządzone według tematów. Możemy więc obserwować myszy w kosmosie, w którym dodatkowe niesamowite efekty generują lampy UV. Jedna z sal to sceneria zimowa z obniżoną temperaturą, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak myszki radzą sobie, przystosowując się do trudnych warunków. Znalazło się tu także miejsce na tropikalne i wakacyjne raje. Jedna z sal odwzorowuje natomiast wielkie miasto, co umożliwia z kolei zobaczenie, z jaką łatwością te gryzonie adaptują się w środowisku pełnym hałasów i szybkiego ruchu. Dzięki wizycie w Mieście Myszy dzieci poznają dokładnie zwyczaje tych małych zwierząt i cykl ich życia, obserwują, co myszy jedzą i jak potrafią się bawić. To niezwykle duża dawka wiedzy przekazywanej przy okazji obserwacji i przebywania w pomieszczeniach pełnych żywych, fluorescencyjnych kolorów, które pobudzają wyobraźnię i kreatywność dzieci.
Jakie gryzonie mieszkają w Mieście Myszy?
Dla dzieci zafascynowanych różnorodnością świata przyrody z pewnością interesujące będzie poznanie odmiennych ras, jakie znalazły swoje schronienie w kołobrzeskim Mieście Myszy. Oprócz myszy domowych, mieszkają tutaj m.in. myszki berberyjskie, z charakterystycznym, pasiastym futerkiem, znane także jako myszy trawne lub afrykańskie. Są one nieco większe od myszy domowych, a ich pręgi układają się naprzemiennie: jasnokremowe i ciemnobrązowe. Możemy tu także zobaczyć najmniejsze na świecie osobniki tego gatunku, jakimi są myszki pigmejskie, mierzące raptem 2,5-3,5 cm i pochodzące z Afryki Wschodniej oraz Centralnej. Ciekawostką są również myszy rasy Astrex, o pofalowanej sierści, dzięki której nazywane są one mysimi owieczkami.
Miasto Myszy w Kołobrzegu – terminy otwarcia
Miasto Myszy otwarte jest przez cały rok, więc z atrakcji tej można skorzystać odwiedzając Kołobrzeg również poza sezonem letnim. W miesiącach jesienno-zimowych Miasto Myszy otwarte jest od godziny 10.00 do godz. 17.00. W miesiącach letnich godziny, w których można zwiedzać ekspozycję wydłużają się i Miasto Myszy zaprasza od 10 do 21, a w wybrane dni Miasto Myszy może być także zamknięte. Warto więc wcześniej skontaktować się z organizatorami pod nr. telefonu 575 657 195 lub wysyłając mail: info@miastomyszy.pl. Ta niecodzienna atrakcja z pewnością sprawi wiele radości dzieciom i zainteresuje ich opiekunów oraz rodziców.