Najważniejsze zabytki w Kołobrzegu

Home > Aktualności > Newsy > Najważniejsze zabytki w Kołobrzegu
miasto Myszy Kołobrzeg logo Miasto myszy Kołobrzeg Miasto myszy Kołobrzeg
Dodane 21 stycznia 2020

Kołobrzeg to jedno z najstarszych miast leżących na Pomorzu Środkowym nad Morzem Bałtyckim. Posiada ono bogate dziedzictwo kulturowe, które często nie zostaje zauważone przez przybywających turystów. Jeśli jesteś osobą, która uwielbia tułać się po mieście szukając zabytków, to jest to artykuł idealnie dla Ciebie. Znajdziesz w nim najważniejsze zabytki w Kołobrzegu, które warto zobaczyć. Przeczytaj artykuł i leć na odkrywczy podbój nowych miejsc.

Jakie zabytki Kołobrzeg koniecznie trzeba zobaczyć?

Wiele osób podczas spaceru po mieście, mija po drodze wiele budynków. Jednak czasami nie wiedzą oni, że niektóre z nich są słynnymi zabytkami tego miasta. A co wchodzi w ich skład?

Bazylika Konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu – ul. Mariacka 5

Katedra ta jest najcenniejszą budowlą miasta, która powstała w XIV wieku. Znajduje się ona w centrum Starego Miasta. Wykonana jest w stylu gotyckim i wznosi się na wysokość 74 metrów, a szczyt jej wieży widoczny jest już z daleka. Niestety najwyższy punkt nie jest udostępniony dla zwiedzających. Można tylko wejść do środka Bazyliki i podziwiać cenne przedmioty, wśród których znajdują się: siedmioramienny gotycki świecznik pochodzący z 1327 roku, krucyfiks ołtarzowy z 1330 roku, chrzcielnica z 1355 roku ukazująca sceny z życia Chrystusa czy epitafium z 1718 roku. Będąc na Starówce powinieneś koniecznie tutaj zajrzeć i zobaczyć te przedmioty, które są bardzo ważne dla miasta i kościoła.

Ratusz w Kołobrzegu – ul. Ratuszowa

Ratusz jest również jedną z głównych wizytówek miasta. Będąc w Kołobrzegu nie możesz tu nie być. Jest to zabytkowa budowla stworzona w stylu gotyckim. Swoim wyglądem przypomina zamek, bo charakterystycznymi cechami są wieżyczki i blanki strzelnicze. Na wieży umieszczone są herby Polski i miasta Kołobrzeg. Obecnie Ratusz jest miejscem, gdzie odbywają się posiedzenia Rady Miasta. Jednak w tym miejscu znajdują się również takie instytucje jak Urząd Stanu Cywilnego, Galeria Sztuki Współczesnej czy też Miejski Ośrodek Kultury. Natomiast w podziemiach znajduje się kawiarnia, gdzie można wypić pyszną kawę i posłuchać relaksującej muzyki. Pośród filarów wmurowany został XVI-wieczny pręgierz nazywany inaczej Kolumną Adebara. Właśnie z tą postacią wiąże się pewna legenda.

Baszta Lontowa – ul. Dubois 20

Jest to kolejny najważniejszy zabytek w mieście Kołobrzeg. Obecnie to miejsce nazywa się Basztą Prochową i trzeba zaznaczyć, że jest to jedyny pozostały w całości, obiekt ze średniowiecznego systemu obronnego. Obiekt ten pochodzi z XV wieku i został przebudowany w 1960 roku. Budowla ta posiada cztery kondygnacje z wieloma zdobieniami wraz z otworami strzelniczymi w ścianach. Obecnie Baszta Lontowa jest siedzibą kołobrzeskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że będąc w Kołobrzegu zwrócisz uwagę na powyżej wymienione zabytki, bo w tych właśnie miejscach będziesz miał okazję na przybliżenie sobie historii miasta i nie tylko. Więc nie czekaj dłużej i ruszaj na odkrywczy podbój.

Sprawdź

Inne atrakcje